Vb 2014: „Hollandia, segítség!” - román reakciók

2013.09.11. 08:38
null
A törököktől elszenvedett vereség után kicsúszott a románok kezéből a sorsuk (Fotó: Reuters)
Románián ismét úrrá lett a pesszimista hangulat: miután a labdarúgó-válogatott hazai pályán 2–0-s vereséget szenvedett Bukarestben Törökországtól, a román lapok szerint elsősorban abban bízhatnak, hogy a vb-re már tegnap kijutó hollandok a lehető legkomolyabban veszik majd a hátralévő mérkőzéseiket. Victor Piturca szövetségi kapitány játékosai rossz erőnlétére panaszkodott, és azt is felvetette, gyanús a magyarok 5–1-es győzelme Észtország ellen.

Victor Piturca szövetségi kapitány távozását követelte 45 ezer néző kedd este a bukaresti Nemzeti Arénában – a román szurkolók és a média jó részének szemében is ő a felelős a törökök elleni vereségért, amely a negyedik helyre vetette vissza a válogatottat a világbajnoki selejtezőcsoportban.

SZAVAZÁS

Mire számít az utolsó két vb-selejtezőn?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

A vezető román sportlap, a Pro Sport „Hollandia, segítség!” címmel jelent meg. Az újság készítői szerint a román válogatott mindent elveszített abból, ami a magyarok elleni győzelem során jellemezte, és miután visszacsúsztak a csoport negyedik helyére, a vb-re már tegnap kijutó hollandok segítségére is számítaniuk kell, mivel az éllovas még játszik Magyarországgal és Törökországgal is.

Az újság internetes oldala megjegyzi, hogy Victor Piturca szövetségi kapitány a magyarok elleni meccsre tökéletesen felkészítette a csapatát, ám a törökök elleni fellépésre nem maradt ütőkártyája. A szakember a vereséget elsősorban erőnléti tényezőkkel magyarázta, szerinte amíg pénteken jól bírták az iramot a játékosai, kedden túl sokan közülük nem tudtak megfelelni a fizikai követelményeknek – a román kapitány gyakorlatilag ezzel magyarázta azt is, miért cserélte le Ciprian Maricát a szünetben.

„Nem először fordul elő ilyen helyzetben, hogy az első mérkőzésen jól játszunk, a következőn pedig nem. Mihai Pintiliit még sosem láttam ennyit hibázni, Gabriel Torje pedig alig kapott levegőt. Ciprian Marica teherbíró képességével kapcsolatban eleve voltam kétségeim, sokat kiadott a magyarok ellen, csak az utolsó pillanatban döntöttem úgy, hogy ismét kezd" – foglalta össze a román szakvezető, aki jóval többet várt a szünetben becserélt Maximtól és Adrian Popától.

A szövetségi kapitány szerint ennek ellenére csapata a második félidőben teljesített jobban. A továbbjutási esélyekről Piturca úgy vélte: pár nap alatt nagyot fordult a helyzet: „Minimális sanszunk van, mert a hollandoktól függünk. De az ellenfeleinknek nehezebb mérkőzéseik lesznek, mint nekünk."

A sport.ro tévécsatorna a budapesti magyar–észt összecsapás tisztaságát megkérdőjelező kérdést tett fel a román edzőnek, aki ráharapott a horogra.

„Nem akarok vádaskodni, de maguk szerint nem furcsa, hogy a bukaresti 0–3 után most 5–1-re nyertek a magyarok a hollandokkal döntetlent játszó észtek ellen? Még Andorrának is nehéz ötöt lőni" – válaszolt Piturca.

Gabriel Torje úgy vélte, óriási lehetőséget hagyott ki a román válogatott.

„A magyarok elleni mérkőzés alapján jogosak voltak a közönség elvárásai, mi is nagyon bíztunk magunkban. Dühösek vagyunk és sajnáljuk az elszalasztott lehetőséget, de a pótselejtezős esélyeink még megvannak" – vélte az Espanyol szélsője.

A román sajtó és a benne megszólaltatott szakemberek többsége főként az első félidő túlságosan defenzív, kivárásra játszó stílusáért bírálja Piturcát. A Pro Sport szerint a következő hónapra Románia narancssárgába öltözik és Hollandiának szurkol majd.

A Gazeta Sporturilor címoldalán a mérges Piturca és egy földön heverő futballista szerepel a képen, a szövegben pedig megjegyzik, hogy a törökök jobbak és szerencsésebbek is voltak. Utóbbi szempontot a lap tetején némiképp meg is magyarázzák: a szerkesztők szerint a norvég Svein Oddvar Moen játékvezető hibázott, amikor Ömer Toprak kezezésénél nem adott tizenegyest a hazaiaknak.

A játékosok közül a legnagyobb helyzeteket kihagyó Bogdan Stancu és a védelemben túl sokat kockáztató Vlad Chiriches kapta a legkeményebb kritikákat, de nem kímélik a csereként beálló Alexandru Maximot sem, aki csak sorozatos és felesleges sarkazgatásaival tűnt ki.