Cseh László Európa-bajnok! Kozma a negyedik lett

nemzetisport.hu nemzetisport.hunemzetisport.hu nemzetisport.hu
2014.08.20. 18:08
null
Ismét egy Eb-arany – a tizenkettedik (Fotó: MTI)
A Berlinben zajló úszó Európa-bajnokságon Cseh László remek hajrával, 1:58.10 másodperces idővel elsőként csapott a falra a férfi 200 vegyes fináléjában, így újra Európa-bajnoki címet ünnepelhetett! Sorozatban az ötödiket ebben a számban. Kozma Dominik a negyedik helyen végzett férfi 200 méter gyorson, Gyurta Gergely pedig hatodik lett 1500-on. Hosszú Katinka és Verrasztó Evelyn is bejutott a női 200 méter vegyes döntőjébe – előbbi Európa-bajnoki csúccsal, a legjobb idővel tette mindezt.

A szerda esti programban a két számban elődöntőző Hosszú, a 200 m vegyesen érdekelt Verrasztó Evelyn, továbbá a 200 m pillangó 16-os mezőnyében érintett Biczó Bence mellett három döntő vonultatott fel magyar résztvevőt is: 1500 m gyorson Gyurta Gergely, 200 m gyorson Kozma Dominik, 200 m férfi vegyesen pedig Cseh László próbált szerencsét. Végül egy újabb éremmel, a legfényesebbel gazdagodott a magyar küldöttség.

FÉRFI 1500 GYORS, DÖNTŐ – GYURTA GERGELY

Gyurta Gergely 15:05.13-mal, a negyedik legjobb idővel kvalifikálta magát a döntőbe. A 6-os rajtkőről kezdte meg az 1500 métert. A magyar versenyző az elején szépen tartotta magát a harmadik helyen – 350 méternél 5 másodperccel volt lemaradva a vezető Paltrinieri mögött.

REAKCIÓK A HELYSZÍNRŐL!

Gyurta Gergely: „Csalódott vagyok, bosszús... Az egyéni legjobbammal is csak ötödik lehettem volna. El kell dönteni, hogy a jövőben a nyílt vízre vagy a medencés úszásra figyelek, a kettő együtt nem megy. A britek bebizonyították, hogy lehet egy évben kétszer is csúcsformában lenni, hiszen a Nemzetközösségi Játékokon is jól mentek, és azóta javultak tíz másodpercet.”

Verrasztó Evelyn: „Nem jó ez az idő... Nyilván jobban sikerült minden, mint a délelőtti előfutamban, de ennyi. A legfontosabb cél, vagyis a döntőbe jutás sikerült, majd meglátjuk, ott mi lesz.”

Kozma Dominik: „Nagyon gyorsan kezdtem, nem így kellett volna. Aztán a százas fordulóm nem sikerült, lelassultam, újra kellett kezdenem mindent. Egyáltalán nem vagyok csalódott, pályafutásom során ez volt az első olyan döntő, ahol minden klasszis indult, csatáztam velük - van hová fejlődnöm.”

Biczó Bence: „Jól esett ez az úszás, azért nem egyszerű eset ilyen időt úszni sohasem. Nagyon várom a döntőt, most úgy érzem, minden rendben van velem. ”

Kovács Erika (Berlin)

Sajnos Gyurtára féltávnál hárman is felúsztak, így úgy nézett ki, hogy négyen harcolhatnak majd a bronzéremért.

Ezután a második helyen haladó Dettire Joensen és Lelliott is felúszott, így akár még a második helyért is nagy harcra volt kilátás. Paltrinieri elsőségét 900 méternél semmi sem fenyegette. Gyurta eközben sajnos visszacsúszott az 5-6. helyre. Ritmusváltás kellett volna a vb-bronzérmesünktől.

Paltrinieri kétszáz méterrel a vége előtt már csak az Európa-bajnoki csúccsal versenyzett Joenssen eközben szintén meglépett a második helyen Dettitől.

Végül Paltrinieri nagyon megdöntötte Jurij Priljukov 14:43.21-es Európa-bajnoki csúcsát. Az olasz 14:39.93 alatt teljesítette a távot. Gyurta a hatodik lett.

NŐI 200 M VEGYES. ELŐDÖNTŐ – HOSSZÚ KATINKA, VERRASZTÓ EVELYN

Verrasztó Evelyn az első elődöntőben bizonyíthatott. A magyar úszónő remekül kezdett, a pillangó után ő fordult elsőként. Ezt a pozíciót pedig megőrizte a háton is. A kritikus mellen Belmonte García robbantott, és gyakorlatilag állva hagyta a mezőnyt, de Verrrasztó csak a harmadik helyre csúszott vissza, így az utolsó ötvenen simán megszerezte a második helyet a spanyol mögött.

A második elődöntőben Hosszú Katinka világbajnokhoz méltóan kezdett, de pillangón Hansson tartotta a lépést a magyarral. Hosszú azonban háton mindenkire rávert egy testhosszt, és innentől gyakorlatilag csak az idővel versenyzett. Az utolsó 50 előtt már két és fél másodperccel vezetett, végül 2:08.41-gyel, Európa-bajnoki csúccsal jutott a döntőbe.

Verrasztó 2:16.60-as ideje végül azt jelentette, hogy a negyedik helyen jutott a döntőbe.

FÉRFI 200 M GYORS, DÖNTŐ – KOZMA DOMINIK

Kozma Dominik 1:46.89-cel, a harmadik legjobb idővel jutott a rendkívül erős döntőbe – két tizeddel volt lassabb a 4-es rajtkőről induló Paul Biedermann-nál. Az első 50 méter után Kozma mindössze két századdal Sztjepanovics mögött fordult a harmadik helyen.

Kozma 150 méternél nagyon együtt volt a szerbbel és Biedermannal, de az utolsó harminc méterre nagyon elfáradt, így végül lemaradt a dobogóról, negyedik lett. Sztjepanovics a jobb benyúlásának köszönhetően aranyérmes lett 1:45.78-as idővel. Két századdal megelőzve Biedermannt.

FÉRFI 200 M PILLANGÓ, ELŐDÖNTŐ – BICZÓ BENCE

Biczó Bence a második elődöntőben bizonyíthatott, ekkor már tudta, hogy az első futamban a belga Kroenen érte el a legjobb időt 1:56.46-tal. A magyar úszó így végül jobbat úszott, mint Koenen, de a saját futamában ketten is megelőzték, így 1:56.44-es idővel a harmadik helyen jutott a fináléba.

FÉRFI 200 M VEGYES, DÖNTŐ – CSEH LÁSZLÓ

Cseh László sorozatban ötödik Európa-bajnoki címére készült 200 méter vegyesen. Olimpiai ezüstérmesünk a legjobb idővel jutott a döntőbe, így meg is volt erre minden esélye. Cseh a pillangó után Deibler mögött a második helyen fordult, de háton már az élre állt – száznál már 73 századdal vezetett.

CSEH: BAROMI NAGY MÁK VOLT
„Na, ez baromi nagy mák volt! Ez volt életem legszorosabb győzelme Európa-bajnokságokon. Sajnos, a mell nem volt úgy összerakva most, ahogy szerettem volna - ha az működik, akkor nem lett volna ennyire szoros a vége. Viszont néha kell ennyi izgalom nektek is, nem?" – mondta Cseh a döntő után

Ahogy az várható volt, Cseh a mellen visszaesett, de így is csak hat századdal lemaradva fordult a második helyen. Heintz, Pavoni, Deibler és Cseh együtt úszott az utolsó 50 méteren, úgy tűnt, bármi lehet ebből. Cseh végül szenzációs hajrávak, jó benyúlással ismét Európa-bajnok lett!

Cseh 12. nagymedencés Eb-aranyérmét gyűjtötte be, ebben a számban pedig sorozatban ötödször diadalmaskodott. Ez a bravúr korábban is csak neki sikerült a kontinensviadalok történetében, méghozzá 400 méter vegyesen.

Cseh a berlini kontinensviadal ötödik magyar érmét szerezte meg: hozzá hasonlóan győzött Hosszú Katinka 400 m vegyesen, ezüstérmes lett a nyílt vízi szakágban 10 kilométeren Risztov Éva és 25 km-en Olasz Anna, illetve harmadikként zárt a női szinkrontoronyugró páros, Kormos Villő és Reisinger Zsófia.

8. Alexis Manacas Santos (portugál) 2:01.44

Cseh László ismét Európa-bajnoki címért szerzett (Fotó: MTI)

NŐI 100 M HÁT, ELŐDÖNTŐ – HOSSZÚ KATINKA

Hosszú az első 50 méter után a harmadik helyen fordult, mindössze négy tizeddel lemaradva. A táv második felében Európa-bajnokunk nem erőltette meg magát – főleg, hogy nemrég még egy 20 vegyest leúszott – de így is majdnem megnyerte futamát. Az 1:00.19-es idő végül azt jelentette, hogy harmadikként jutott a fináléba.