Férfi kosár NB I: drámai hajrában egy ponttal nyert, elődöntős a ZTE

GYŐRI FERENCGYŐRI FERENC
2024.04.24. 19:45
A Zalakerámia jutott be az elődöntőbe (Fotó: Umberto Pezzetta)
A Zalaegerszeg elődöntőbe jutott a férfi kosárlabda NB I-ben, amikor házigazdaként 75–74-re legyőzte a Debrecent szerdán a negyeddöntő ötödik mérkőzésén, drámai hajrát követően.

Hajtott érte eleget a DEAC, hogy ötödik mérkőzést rendezzenek a Zalakerámia ZTE KK elleni negyeddöntős párharcban, mindkét hazai mérkőzést hosszabbításban nyerte meg. Ugyanezt két elszalasztott lehetőségként élhették meg a zalaiak, akik otthon kétszer simán győztek, és természetesen favoritok voltak a záró ütközet előtt is.

Öt Deon Edwin-ponttal kezdett a látogató, a tripláját gyönyörűen végigpasszolt akcióból szerezte. A túloldalon Tóth Ádám is eljuthatott volna ötig, ám két büntetőjét is elhibázta, majd a ZTE-t gardírozó német Matthias Zollner már a második percben reklamált egy távoli dobás közben megítélt fault miatt. Aztán a negyedik percben is, amikor a ziccerben kosárra törő és be is találó Tony Hickst vállal megtolta Neuwirth Bence, ám ekkor be kellett érnie személyi hibával – nem sokkal később egy másik szituációnál videóztak a játékvezetők, és módosították is eredeti ítéletüket sportszerűtlen faulttá.

Az első negyed végére hétpontos előnyt szerzett a ZTE, miközben a kispad még akkor is reklamált, amikor éppen nem fújtak szabálytalanságot a házigazda ellen, mondván Mócsán Bálint eljátszotta, hogy faultolták triplakísérlete közben. Dobása nem találta el a gyűrűt, a következő, ezúttal tiszta helyzetből igen, ám abban sem volt köszönet… Nem tudott közelíteni Andjelko Mandics gárdája, időt kért a szerb-magyar szakember, hogy rendezze a sorokat. Aztán még egyet, amikor rövid felzárkózás után visszaállította a nyolcpontos differenciát a Zete (44–36).

Az első félidő végére meglett a közte tíz, illetve 11 is, aztán a harmadik negyed elején hamar 17 pont lett a különbség Németh Ákos labdaszerzését és zsákolását követően. Mandics újra magához hívta övéit, hamar le is faragták nyolcra a hátrányt, így jöhetett a menetrend szerinti Zollner-időkérés. A DEAC nem akarta újra elengedni riválisát, 61–56-ra jött fel, aztán beszedett egy triplát Renan Ona Embótól.

Aki a a záró periódus második percében sportszerűtlen hibát kapott, ám a vendégek nem éltek a nagy lehetőséggel. Idegesek voltak a felek, az egyébként hasznosan kosárlabdázó Tóth Ádám ötödik büntetőjét is elrontotta, a színvonalra rányomta a bélyegét a tét. Mindkét oldalon lejárt egyszer a támadóidő, 73–66-tal fordultak az utolsó három percre a csapatok. Edwin trojkája után 43 másodperccel a vége előtt három pont maradt csak a ZTE előnye, vagyis úgy tűnt, kell még egy kosár az üdvösséghez. Nem kellett: Drenovac betalált ziccerből, előtte hiába erőlködött Ona Embo (75–74). A következő támadásból sem talált be a hazai együttes, Mócsán kezében volt a DEAC négy közé jutása, ám ott is maradt (a dobás a gyűrűről kifelé pattant).

A szombaton kezdődő elődöntőben az alapszakaszgyőztes kipihent címvédő Falco vár a ZTE-re, a nyugati rangadó mindig érdekes és izgalmas, ám nem sok minden szól a Zollner-legénység mellett, amely már így sem lehet elégedetlen az évadával.

Jeremiah Daniel PAIGE (ZTE)
„A harmadik-negyedig jól mentek a dolgok, ott egy kicsit akadozni kezdett a gépezet. Mi hibáztunk ők pedig feljöttek. A védekezésünk azonban átlendített bennünket a nehéz pillanatokon.”

MÓCSÁN Bálint (Debrecen)
„Először is sok sikert kívánok a ZTE-nek mind az öt meccs hasonlóan kiélezett volt. Elismeréssel tartozom csapattársainknak, hogy ekkora hátrányt ledolgoztunk, és az edzői stábnak is, mert jókat léptek. Sajnálom, de ennek a mérkőzésnek az elvesztése egy kicsit rajtam is múlt, és ezt felvállalom. Nem csak az utolsó dobásomra gondolok, közben is hibáztam.”

VÉLEMÉNYEK

KOSÁRLABDA, FÉRFI NB I
NEGYEDDÖNTŐ, 5. MÉRKŐZÉS
ZALAKERÁMIA ZTE KK–DEBRECENI EAC 75–74 (27–20, 22–18, 15–18, 11–18)
Zalaegerszeg, 1420 néző. V: Földházi, Győrffy A., Györfy R.
ZTE: Hicks 8/3, IKPE 11, Szalay, Paige 9/3, TÓTH Á. 13. Csere: Csátaljay 7/3, Osztojics 6, ONE EMBO 14/9, Keller I. 3/3, Németh Á. 4. Edző: Matthias Zollner
DEAC: EDWIN 12/6, Neuwirth 6/6, DRENOVAC 26/9, Williamson 9/3, Buljevic 4. Csere: Mócsán 7/3, Tadics 7, Garamvölgyi 3/3, Edző: Andjelko Mandics
Az eredmény alakulása. 3. perc: 5–7. 5. p.: 13–7. 18. p.: 19–18. 16. p.: 38–32. 23. p.: 55–38. 26. p.: 55–49. 32. p.: 68–61. 35. p.: 71–61
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc végeredménye: 3–2 a ZTE javára
MESTERMÉRLEG
Matthias Zollner: – Megérdemelten nyertünk és jutottunk tovább, a nézőknek is jár az elismerés. Remélem még sok ilyen jó hangulatú mérkőzést játszhatunk közönségünk előtt. Amikor tizenhét ponttal vezettünk, minden jó volt, aztán kicsit megijedtünk a sikertől, a végén ha egy hajszállal is, de győztünk. A végeredményben főszerepe volt a jó védekezésnek. Most készülünk a szombati Falco elleni meccsre.
Andjelko Mandics: – A ZTE megérdemelten nyert, de ha mi jutottunk volna tovább az sem lett volna érdemtelen. Büszke vagyok a csapatra, hisz az utolsó dobáson dőlt el az ötödik meccs, igaz ha egy kicsit okosabbak vagyunk, akkor ezt előbb is meg lehetett volna játszani. Szeretném kiemelni, hogy mind az öt meccsen jó munkát végeztek a játékvezetők és rajtuk semmi nem múlt.

ALSÓHÁZI RÁJÁTSZÁS
EGIS KÖRMEND–ATOMERŐMŰ SE 101–92 (34–24, 24–21, 29–23, 14–24)
Körmend, 1750 néző. V: Goda, Frányó, Minár
KÖRMEND: Basic 13/3, TAKÁCS K. 16/6, Morgan 19/6, TOLBERT 21/3, KONATE 22/6. Csere: Djogo 7, Doktor, Ferencz, Kiss M. 3/3. Edző: Kocsis Tamás
PAKS: IHRING 19/12, Clarance 20, Géringer 6/6, NICHOLSON 22, Wooten 8. Csere: Eilingsfeld 4, Sövegjártó, Knowles 4, Kucsora 7/3, Dorogi 2. Edző: Sebastjan Krasovec
Az eredmény alakulása. 3. perc: 8–10. 7. p.: 20–20. 14. p.: 39–31. 18. p.: 52–42. 22. p.: 66–47. 27. p.: 80–60. 33. p.: 89–77. 36. p.: 92–85
Kocsis Tamás: – Három negyeden keresztül jó ritmusban játszottunk, a mi akaratunk érvényesült a pályán. Sajnos a végén egy kicsit elkényelmesedtünk, magunkra húztuk az ellenfelet, de sikerült megőrizni az előnyünket. A védekezésünk hagyott kívánnivalót maga után, ezen a téren akad még tennivaló.
Sebastjan Krasovec: – A találkozó nagy részében nem vittünk kellő energiát a mérkőzésbe, a Körmend jelentős előnyt szerzett. Türelmetlenül játszottunk, sok hibát követtünk el. A negyedik negyedben javult a teljesítményünk, visszajöttünk a mérkőzésbe, de arra már nem volt elég időnk és energiánk, hogy megnyerjük a találkozót.

SZTE-SZEDEÁK–MVM-OSE LIONS 98–78 (26–18, 22–29, 28–6, 22–25)
SZEGED: WOOLRIDGE 25/3, Balogh Sz. 7, LOCKE 21/12, BOGNÁR 14, Lake 9. Csere: Zsíros 9/9, Mayer, Cohill 3/3, Mucza 8/3, Laluska, Bella, Mokánszki 2. Edző: Simándi Árpád
OROSZLÁNY: RIDDLEY 15, Balsay, GHOLSTON 14, KH. THOMAS 21/12, Polutak 14. Csere: Szabadfi 5/3, Stevenson 7, Ruják A., Illés, Werner 2, Gáspár M., Árva-File. Edző: Váradi Kornél
Az eredmény alakulása. 3. perc: 4–5. 6. p.: 17–5. 8. p.: 20–9. 12. p.: 30–23. 15. p.: 41–32. 18. p.: 46–38. 23. p.: 57–47. 27. p.: 64–51. 32. p.: 80–53. 38. p.: 94–73
Simándi Árpád: – Győzelmünk kulcsa a jó kezdés, továbbá a második félidőbeli fegyelmezett védekezés volt. Sikerünk a jövőbeni eredményes folytatás alapja lehet.
Váradi Kornél: – Elismerésem a Szegednek, amely igazi csapatként uralta a pályát, agresszívebben és nagyobb energiával játszott. A legutóbbi három mérkőzésünket elvesztettük, mielőbb vissza kell találnunk a győztes útra.

KOMETA KAPOSVÁRI KK–DUNA ASZFALT-DTKH KECSKEMÉT 83–76 (18–19, 32–15, 24–18, 9–24)
Kaposvár, 800 néző. V: Kapitány, Fodor A., Lengyel
KAPOSVÁR: Halmai 9/6, EADDY 22/18, JACKSON 18/3, Filipovity 7/3, Koprivica 8. Csere: Paár 8/3, Szőke B. 11/9. Edző: Dalibor Damjanovic
KECSKEMÉT: Wittmann 4/3, Sinik 10/6, Ivkovics M. 5, Lukovics 9/3, Karahodzics 10. Csere: Tóth Barna, Kucsera, Dramicsanin 4, BOGUES 34/9. Edző: Ivkovics Sztojan
Az eredmény alakulása. 3. perc: 4–4. 5. p.: 8–9. 8. p.: 15–15. 10. p.: 18–19. 13. p.: 27–23. 16. p.: 34–25. 18. p.: 42–29. 20. p.: 50–34. 24. p.: 56–40. 27. p.: 65–46. 30. p.: 74–52. 33. p.: 79–58. 36. p.: 79–70. 39. p.: 81–73
Dalibor Damjanovic: – Elismerés jár a csapatomnak a győzelemért, de lapoznunk kell és már készülünk is a Szeged elleni bajnokira. Hétvégén nagyon fontos találkozó vár ránk egy jó egyéni kvalitásokkal rendelkező ellenféllel szemben.
Ivkovics Sztojan: – Húsz évvel ezelőtt kupagyőzelmet és bajnoki címet ünnepeltem az akkori csapattal Kaposváron, most pedig odáig jutottunk, hogy ez a klub és a jelenlegi együttesem is a kiesés ellen küzd. Ez jó mérkőzés volt, amiben egyetlen rossz dolog van, a vereség. A második negyedet egyszerűen nem értem, de vannak ilyen mérkőzések. Nem adjuk fel, megyünk tovább és megteszünk mindent a bennmaradás érdekében.

NŐI NB I
AZ 5–8. HELYÉRT, 2. MÉRKŐZÉS
VASAS AKADÉMIA–TFSE-MTK 64–77 (18–21, 10–18, 16–18, 20–20)
Pasaréti út, 250 néző. V: Nyilas, Varga-Záray, Jankovics
VASAS: M. Taylor 8, TÓTH O. 14, ALLEN 17/3, JÁHNI 11, Budácsik 2. Csere: Salamon Zs., Madár E. 6, Madár K. 4, Boros B., Gelei 2, Kádár. Edző: Milos Pavlovics
TFSE: Dúl P. 10/6, Burján 1, SZABÓ F. 9/6, Németh A. 1, CZINANO 26. Csere: DÚL T. 12/9, KIRÁLY A. 18/18, Baa. Edző: Hegedűs Péter
Kipontozódott: Czinano (33. p.), Budácsik (34. p.), Dúl T. (39. p.), Tóth O. (40. p.)
Az egyik fél második győzelméig tartó párharc állása: 1–1
Milos Pavlovics: – Nem úgy végeztük el a munkát, ahogy terveztük. Rettentően rosszul játszottunk, senki nem tudta meglendíteni a szekeret, határozottan állíthatjuk, hogy ez nem a mi napunk volt. Ennek ellenére higgadtnak kell maradnunk, hiszen semmi sem dőlt még el. Szombatra össze kell magunkat szednünk, a játék összes elemében javulnunk kell.
Hegedűs Péter: – Nem szabad nagyon ünnepelni, hiszen egy egyre áll a párharc és szombaton újra mérkőzés van. Bízom benne, hogy ezt az energiát át tudjuk vinni a hazai pályánkra is, bár a büntetőzés miatt van bennem némi hiányérzet. Össze tudtuk szedni magunkat légiósunk kiválása ellenére, remélhetőleg az apró sérüléseket menedzselni tudjuk szombatig. Kemény harc lesz, a Vasas is kettőzött erővel érkezik a vereség után, pont ahogy mi jöttünk hozzá.