Történelmet írt a Bayer Leverkusen – német bajnok lett!

Pór KárolyPór Károly
2024.04.14. 19:26
Örömünnep Leverkusenben – bajnok Xabi Alonso csapata (Fotó: AFP)
Az 1904-ben alapított Bayer Leverkusen megnyerte története első bajnoki címét, megszakítva a Bayern München egymás után 11 aranyérmet számláló sorozatát. Xabi Alonso vezetőedző csapata a Werder Bremen 5–0-s legyőzésével biztosította be az aranyérmet a 29. fordulóban, öt körrel az idény vége előtt.

A Bayer Leverkusen játékára a Werder Bremen elleni bajnokin nem nyomta rá a bélyegét a nagy tét, az, hogy öt fordulóval a Bundesliga 2023–2024-es idényének vége előtt Xabi Alonso csapata bebiztosíthatja a klub történetének első bajnoki címét.

A Leverkusennek már az első félidőben megvoltak a helyzetei, és a vezetést is megszerezte az idényben 11. gólját szerző, a decemberi sérülése óta először kezdő nigériai Victor Boniface 11-esből szerzett találatával. A gyógyszergyáriak hosszú videózás után jutottak büntetőhöz, mert Harm Osmers játékvezető először továbbot intett Jonas Hofmann esésénél, de a visszajátszásból jól látszott, hogy Julián Malatini buktatta a hazaiak középpályását.

A második félidőben két 22-23 méteres, egymáshoz kísértetiesen hasonlító bombagóllal, a svájci Granit Xhaka és a szünetben csereként beálló Florian Wirtz révén növelte előnyét a hazai csapat.

Így már a 68. percben nyilvánvalóvá vált, hogy Leverkusenben sosem látott ünneplés kezdődhet a lefújás után, hiszen bajnoki címnek még nem örülhettek korábban az 1993-ban Német Kupa-győztes, 1988-ban pedig UEFA-kupa-győztes, a Bajnokok Ligájában egyszer (2002), a bajnokságban pedig ötször ezüstérmes (legutóbb 2011-ben) Rajna menti klub szurkolói.

A drukkerek már a 83. percben ellepték a pályát Wirtz újabb, idénybeli 10. góljánál, de a biztonságiaknak sikerült visszatessékelni őket a ledöntött reklámtáblák mögé. A 90. percben ugyanez ismétlődött meg a spanyol Álex  Grimaldo passzából megint betaláló Wirtz gólja után, azzal a különbséggel, hogy már nem kellett visszatessékelni a drukkereket a lelátóra, mert ekkor már a játékvezető is úgy gondolta, nincs értelme folytatni, és lefújta a meccset.

A Leverkusen tehát 5–0-ra győzött a Werder ellen, bebiztosítva aranyérmet a 29. fordulóban, öt körrel az idény vége előtt. Hiszen 16 pont az előnye a második helyen álló Bayern München előtt, amely sorozatban 11 bajnoki cím után idén biztosan lemarad a bajnoki címről.

A szurkolók, ellepték a pályát, kezdetét vette a bajnoki ünneplés a Leverkusennél, amely a 2022-ben kinevezett Xabi Alonso irányításával ért fel a csúcsra. A salátástál átadására egyébként májusban kerül majd sor.

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA

NÉMET BUNDESLIGA
29. FORDULÓ, vasárnapi mérkőzések
Bayer Leverkusen–Werder Bremen 5–0 (Boniface 25. – 11-esből, Xhaka 60., Wirtz 68., 83., 90.)
KORÁBBAN
Darmstadt–Freiburg 0–1 (Doan 36.)

SZOMBATON JÁTSZOTTÁK
VfB Stuttgart–Eintracht Frankfurt 3–0 (Guirassy 11., Undav 14., Lewelling 37.)
Bayern München–1. FC Köln 2–0 (Guerreiro 65., Th. Müller 90+3.)
Mainz–Hoffenheim 4–1 (Burkardt 47., Mwene 51., Gruda 63., Onisiwo 88., ill. Kaderabek 19.)
Mönchengladbach–Borussia Dortmund 1–2 (Wöber 36., ill. Sabitzer 22., 28. – a másodikat 11-esből)
Kiállítva: Adeyemi (55., Dortmund)
RB Leipzig–Wolfsburg 3–0 (Olmo 13., Sesko 68., Openda 82.)
Bochum–Heidenheim 1–1 (K. Schlotterbeck 90., ill. K. Schlotterbeck 81. – öngól)